Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Jakiego typu zadaniami trudni się stolarz budowlany? Jak możemy nim zostać, jakiego rodzaju warunki spełniać?

Stolarz budowlany definiowany też jako cieśla trudni się obróbką drewna, jednakże ma trochę inne zadania niż tradycyjny stolarz. Jego najważniejsze powinności to prace związane z tworzeniem konstrukcji z drewna, jakie są niezbędne na placu budowy.
stolarz budowlany


Te konstrukcje to np. konstrukcje rozporowe, pomosty robocze czy konstrukcje więźby dachowej, okien i drzwi. Lecz to oczywiście nie wszystko, więc o jakich kwestiach dodatkowo dobrze wiedzieć?


Cieśla jest odpowiedzialny za naprawę wymienionych konstrukcji, a jednocześnie urządzeń, lecz również konserwację drewna różnymi chemicznymi środkami, które ochraniają przed insektami lub ogniem. Stolarz budowlany bez kłopotu znajduje zatrudnienie na placu budowy, gdzie musi być gotowy na pracę w różnych warunkach atmosferycznych, jak i na zapleczu budowy, w tego rodzaju miejscach jak np. warsztat rzemieślniczy.


Co więcej, niekiedy trzeba pracować w głębokich wykopach lub całkiem inaczej - na dużych wysokościach. Zawód cieśli możemy podzielić na kilka specjalizacji. Wymienić możemy bez wątpienia cieślę konstrukcyjnego, szalunkowego (przygotowującego szalunki) a także cieśla okrętowego, który jak nazwa określa, naprawia statki.


Aby zostać takim stolarzem trzeba ukończyć szkołę zawodową profil budowlany, możemy też ukończyć specjalny kurs, jaki przygotowuje do takiego zawodu.
Najbardziej ważne w tego rodzaju zawodzie jest umiejętność odczytywania rysunków technicznych, ale też sprawność fizyczna. Dobrze to wiedzieć, gdy podejmujemy decyzję o wyborze takiej ścieżki edukacyjnej.