Każdego dnia ludzie produkują miliony kilogramów odpadów i śmieci.

Dużą część z nich dałoby się bez żadnego problemu ponownie przetworzyć, ale podstawą tego powinien być ich właściwy odbiór i przetworzenie. W Polsce jeszcze niedawno nie przykładano większej uwagi do kwestii segregacji odpadów, lecz ostatnie lata to sporo zmian w tej kwestii.
Przede wszystkich zaczęły to wymuszać przepisy, wymogi Unii Europejskiej zalecają, aby w każdym kraju członkowskim przerabiano określoną ilość śmieci. Dodatkowo zwiększa się społeczna świadomość, ludzie zaczęli dostrzegać, że nadmierna liczba odpadów prowadzi do ogromnych zanieczyszczeń naszej planety.

Sporo odpadków, jakie są codziennie wyrzucane do koszy ba śmieci, można z sukcesem ponownie przerobić . Zaliczają się do nich w pierwszej kolejności szklane opakowania i makulatura, a także praktycznie wszystkie metale. Niestety nadal ludzie potrzebują zużywać bardzo dużą ilość plastików, duża część z nich będzie się nadawać do powtórnego przerobienia i powinno się mieć to na uwadze wrzucając do kosza pustą butelkę albo kubek (składany kubek silikonowy) po kefirze.


Aby segregacja śmieci miała rację bytu, to trzeba przede wszystkim już w mieszkaniu je chociaż trochę przygotować, a następnie umieścić w odpowiednich pojemnikach. W tym celu warto nabyć odpowiedni zestaw koszy, który umożliwi posortowanie w taki sposób. W wielu domach najbardziej popularne są składające się z kilku części pojemniki plastikowe, do jakich można wrzucać poszczególne rodzaje śmieci (jeśli troszczysz się o ekologię koniecznie.


Najważniejsze jest, aby papieru nie mieszać z odpadkami żywnościowymi, bo wtedy może się stać całkowicie nieprzydatny jako wtórny surowiec. Jeśli śmieci zostaną właściwie przesortowane, to kolejnym etapem będzie wrzucenie ich do odpowiednich koszy (informacje na temat przydomowych oczyszczalni ścieków). W większości śmietników można spotkać osobny kontener na śmieci mokre, innymi słowy resztki powstałe w gospodarstwie domowym, oraz na frakcję suchą, do którego należy wrzucać tworzywa sztuczne i papier.
Przeważnie na szkło używane w domach są osobne kontenery, czasami nawet z rozróżnieniem na szkło kolorowe i przezroczyste. Pamiętać też trzeba, że nie można do zwykłych śmietników wyrzucać jakichkolwiek urządzeń elektronicznych.