Separatory tłuszczu i ropopochodne – co dobrze jest wiedzieć o nich

Prowadzenie własnej firmy związane jest z różnymi obowiązkami. Zdobywanie zamówień, zakupywanie potrzebnych materiałów, czy pilnowanie spraw prawnych to tylko część zadań, jakie czekają właściciela każdej firmy. Równie ważne jest chociażby wyszukanie firmy zajmującej się odbieraniem odpadów .


Czym są separatory i w jaki sposób się ich używa?
<a href=utylizacja odpadów" title="utylizacja śmieci" />
Author: Johannes Grødem
Source: http://www.flickr.com

O ile utylizacja odpadów, czy też wywóz odpadów komunalnych (a w zasadzie wyszukanie odpowiedniej firmy, która zajmie się tego typu zadaniami) należy do władz gminy, niektóre przedsiębiorstwa muszą także poszukać fachowców, którzy oferują czyszczenie separatora. W jakich przypadkach te urządzenia mają zastosowanie? Separatory to oddzielacze, w sposób mechaniczny oddzielające substancje ropopochodne, ale także benzynę, tłuszcz, olej, czy skrobię od pozostałych odpadów. Gdzie są wykorzystywane? Separatory ropopochodne instaluje się wszędzie tam, gdzie jest potrzeba odseparowania szkodliwych dla przyrody substancji od wód deszczowych, procesowych czy roztopowych, a zatem na terenach zagrożonych skażeniem benzyną czy innym paliwem. Standardowe wykorzystanie tych urządzeń ma miejsce na parkingach, stacjach paliwowych, złomowiskach, myjniach samochodowych, portach lotniczych, hurtowniach paliw, w portach, czy miejscach, gdzie przerabia się ropę naftową. Natomiast separatory tłuszczowe wykorzystuje się w gastronomii, a więc w restauracjach, stołówkach, barach, zakładach mięsnych czy masarniach, jak również zakładach, w których przetwarza się żywność.

Czyszczenie separatorów
separator
Author: toensmeier.pl
Source: toensmeier.pl
Odbiorem odpadów w przypadku separatorów ropopochodnych, a więc montowanych np. na stacjach paliwowych, trudnią się profesjonalne przedsiębiorstwa. Częstotliwość tego rodzaju usługi winna odbywać się zgodnie z zaleceniami producentów tego typu elementów – zazwyczaj dwa razy do roku. Ponieważ jednak w przypadku przepisów nie ma szczegółowych wytycznych co do opróżniania odpadów zebranych w separatorach ropopochodnych, na ogół czyści się je 1 raz w roku. Taka praktyka może mieć natomiast dla właściciela stacji przykre konsekwencje prawne. Z chwilą kontroli i stwierdzenia, że przekroczone zostały obowiązujące normy, należy liczyć się z możliwością nałożenia przez urzędnika kar pieniężnych.