Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Sprawdzanie kandydata na współpracownika w spółce

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przyrządziło plan nowelizacji, który ma zawierać zmiany dotyczące umowy o pracę zawartej na okres próbny. Podpisanie umowy na próbę jest praktyczne przede wszystkim dla pracodawcy, który ma możliwość zweryfikować zdatność pretendenta do późniejszej pracy, ale również dla pracownika. On również będzie miał sposobność zobaczyć, czy wykonywane zadania mu odpowiadają i zadecydować, czy chce być zatrudniony właśnie w tej firmie. Sprawdzanie pretendenta na pracownika nie może trwać w nieskończoność. Taka umowa ma prawo być podpisana na maksymalnie 3 miesiące. Jeśli pracodawca potrzebuje, może ten czas skrócić, lecz nie przeciągnąć.
Praca na okres próbny
Author: Open Knowledge Foundation Deutschland
Source: http://www.flickr.com
Dotychczas umowa o pracę na okres próbny nie znajdowała się w katalogu umów o pracę, tylko tworzyła możność nawiązania takiej odmiany stosunku pracy przed zawarciem umowy na czas oznaczony, nieoznaczony, albo na czas przeprowadzania ustalonej pracy. Ta zmiana sprawia, iż umowę na czas próbny należy rozpatrywać na równi z innymi formami umów o pracę. Równolegle nie nakłada to na pracodawcę obowiązku zawierania w pierwszej kolejności umowy o pracę na okres próbny. Nadal pracodawca i pracownik posiadają prawo wybierać, która z umów zostanie zawarta. Konsekwencją takiej zmiany jest także modyfikacja zapisu dotyczącego wypowiadania umów, zgodnie z jakim każda ze stron będzie uprawniona do rozwiązania jednej z w/w umów o pracę za wypowiedzeniem.
Podejmując zatrudnienie w jednostce, podpisujemy rozmaite umowy, o pracę, na zastępstwo, zlecenie, o dzieło. Większa część ludzi ma świadomość, że z dniem podpisania umowy o pracę, pracodawca musi rozpocząć wyliczać i odprowadzać składki ZUS . Jednak niewiele osób wie jakie dokładnie i w jakiej wielkości składki winny być płacone, a jeszcze mniejsza ilość pracowników ma świadomość, że są sytuacje, w jakich nawet umowa o dzieło powoduje obowiązki płatnicze wobec ZUS. Składki przymusowe, które chlebodawca musi odprowadzać w imieniu pracujących, to składka na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i ZUS składka zdrowotna . Ich wysokość liczona jest na podstawie poborów brutto i jest finansowana w części przez pracodawcę, a w części przez pracownika. Składki liczone są na podstawie wskaźników.