Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Współczesne doceniane rodzaje książek

Książki od dawna były towarem dla wybranej grupy osób: aby można było je czytać, trzeba było mieć przede wszystkim dużo wolnego czasu. Współcześnie, wbrew bardzo silnej pozycji telewizji i internetu, które są zwyczajowo deklarowane jako systematycznie wybierane formy spędzania wolnego czasu, literatura ma się na szczęście dobrze. Warto zastanowić się, co ma na to koronny wpływ i co powoduje, że książki przyciągają coraz szersze rzesze czytelników?

regał z książkami
Author: jemartin03
Source: http://www.flickr.com
Pisząc o teraźniejszym rynku literackim trzeba zacząć od wskazania kilku trendów: przede wszystkim książka stała się takim samym towarem, jak wszystkie inne, wobec czego jest zależna od tych samych reguł – produkt ten trzeba nie tylko odpowiednio stworzyć, ale również dobrze sprzedać. Okazało się, że w świecie literatury świetnie sprawdzają się obecne od dekad techniki reklamowe, które pomagają w rozpropagowaniu niekiedy nawet dosyć tuzinkowej książki. Najbardziej znaczącą przyczyną silnej pozycji książki jest to, że dzięki wielu ofertom i różnym rodzajom stała się ona przystępna dla każdego zainteresowanego. Kanon literacki okazał się niezwykle elastyczny - prawie rokrocznie można przyglądać się, jak do kanonu wkraczają takie gatunki, które jeszcze jakiś czas temu nie miałyby na to szans (świetnym przykładem może być fantastyka czy science fiction, kiedyś traktowane jako gatunki wyłącznie rozrywkowe, w obrębie których nie doszukiwano się żadnych poważniejszych treści). Współcześnie fantastyka świeci triumfy nie tylko w świecie czytelniczym, lecz także jako ekranizacje. Zaczęto również zauważać literaturę detektywistyczną, gdzie stosuje się coraz to inne metody, mające zaintrygować nawet wprawionego czytelnika. Okazało się także, że mimo katastroficznych prognoz dużą grupę czytelników stanowi młodzież – wystarczy przypomnieć popularność cyklu o Harrym Potterze i wiele innych podobnych tytułów, które zazwyczaj mają później swoją ekranizację. Zauważalną tendencją jest nie tylko mieszanie się gatunków w obrębie samej literatury, lecz także przenikanie się gatunków medialnych: książka zwykle jest początkiem fabuły, która znajduje w dalszej kolejności rozwinięcie w kinie czy TV.Zastanawiając się nad współczesnym czytelnictwem można dotrzeć do dobrze umotywowanego wniosku, że za jego popularnością stoi fakt, iż odbiorca ma olbrzymi wybór w oceanie gatunków.