Zjawiskowy i czysty trawnik przez cały sezon.

Chlubą każdego polaka przeważnie jest jego ogród. Często jednym z najważniejszych, jak również robiących wrażenie, elementów jest trawnik. Nasycona zieleń, jednakowo przystrzyżona trawa, jednakowa gęstość- takich właściwości chce niejeden ogrodnik. W jaki sposób więc sprawić, by nasz trawnik sprawiał, by sąsiadom rzedły miny na jego widok?


Na wstępie powinniśmy zacząć od oczyszczenia terenu- pozbywamy się wszystkich kamieni czy gruzu. Nie mają one pożytecznego wpływu na ziemię i na roślinność, opłaca się więc się go pozbyć. Później, gdy teren, na którym projektujemy nasz ogród, mamy zachwaszczony, powinniśmy zająć się jego odchwaszczaniem. Jeśli używamy chemii, trzeba to zrobić chociaż miesiąc przed zasianiem trawy czy sadzeniem innych roślin.

koszenie trawy
Author: David Mulder
Source: http://www.flickr.com
Teren oczyszczony, odchwaszczony, zatem należy teraz zabrać się za jego kształtowanie. Zastanówmy się, w jaki sposób chcemy żeby ogród wyglądał, żeby nie robić żadnej dodatkowej roboty potem. Jeśli chcemy usunąć jakieś drzewa czy krzaki, zróbmy to natychmiast. Po wyjęciu roślin pozostaną nam dziury, które trzeba będzie uzupełnić. Następnie powinniśmy zabrać się za przygotowanie gleby- nie powinna być zbyt kwaśna, ani zbyt zasadowa- tu również należy przemyśleć jakie rośliny sadzimy, oraz jaką wartość pH powinna posiadać gleba pod nasz trawnik.

Kolejny etap to wałowanie ziemi. Tutaj przyda nam się już sprzęt ogrodniczy - walec do ziemi, który możemy wypożyczyć od specjalistycznej firmy. Wałowanie wyrówna nam teren pod trawnik, zagęści glebę, a to natomiast sprawi, że nasiona lepiej się zakorzenią. Wałować trzeba wzdłuż ogrodu, potem wszerz, następnie po raz kolejny, jednak po przekątnej. Teraz możemy zasiać trawnik. Wykonujemy to w warunkach sprzyjających kiełkowaniu. Trawę wysiewamy wiosną, pod koniec kwietnia do pierwszej połowy maja, lub późnym latem, z końcem sierpnia do początku września.

Gdy nasz trawnik urośnie od ziemi i zacznie się zagęszczać, jesteśmy prawie „w domu”. Teraz wyczekujemy, aż nasze źdźbła podrosną na wysokość ok 8-10 cm i będziemy mogli wykonać nasze pierwsze koszenie. Najlepsze do tego typu zadań są kosiarki spalinowe - koszenie musi zostać wykonane tak, by rany po cięciu były możliwie niewielkie. Istotne tu jest, by noże kosiarki były możliwie ostre..

Uff, sporo tego, ale suma sumarum najważniejszy jest efekt końcowy. Poprawne wykonanie wszystkich kroków, z niewielką pomocą odpowiedniej pogody, da nam wspomniany na początku artykułu piękny trawnik.