Aranżacja ogrodu

Aranżacja ogródka, w szczególności niedużego ogródka nie zawsze jest łatwa. Dobrze zaaranżowany nieduży ogród to staranne zestawienie elementów architektonicznych z roślinkami.


Nieduży ogródek częstokroć jest osłonięty litym ogrodzeniem, tworzy salon na świeżym powietrzu, jakiego najważniejszą częścią jest miejsce do relaksu.
Trawnik
Author: Peter Kaminski
Source: http://www.flickr.com


Maki
Author: _Skender_
Source: www.flickr.com


W niewielkim ogrodzie tak samo istotne jak rośliny są elementy architektoniczne, dla przykładu nawierzchnie, schody bądź murki. Surowce, z których są wykonane, powinny pasować do architektury domku.


siatka do siatkówki
Author: www.homejobsbymom.com
Source: http://www.flickr.com


Niewielki ogród (więcej szczegółów w portalu http://www.projektoskop.com.pl/) tworzy układ statyczny, w jakim nie ma miejsca na nieokiełznany wzrost roślin. Obserwowany z bliska – za każdym razem musi być nieskazitelny i dopracowany w detalach. Układ roślinności i fragmentów małej architektury w małym ogródku powinien być czytelny; zbyt duże ich nagromadzenie sprawi wrażenie chaosu. Jeżeli jest dosyć wiele powierzchni, przestrzeń niedużego ogrodu możemy podzielić kępami roślin albo fragmentami architektonicznymi tak, aby nie było widać wszystkich jej granic; da to złudzenie, że jest ogromniejsza. Szczególnym przypadkiem jest malutki ogród miejski. Ograniczony ścianami budowli a także ogrodzenia, nie większy niż pokój, kreuje patio, którego większa część zostaje wybrukowana. Roślinki sadzone są wyłącznie po bokach bądź w doniczkach, które można przenosić, tworząc nowe układy.
W małym ogródku z założenia nie ma okazałych roślinek, a ważną rolę odgrywają elementy architektoniczne. Jeżeli starczy miejsca w twoim ogródku, na pewno warto zadbać o rekreację - wystarczy przykładowo rozpostarta pomiędzy drzewami siatka do siatkówki.