Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Co trzeba znać, jeśli pracuje się na etacie?

Podpisując pierwszą umowę o pracę, dysponujemy małą wiedzą na temat praw, które przysługują pracownikowi. Warto poznać co najmniej kilka z nich.


Podpisywanie umowy o pracę
Author: Victor
Source: http://www.flickr.com
Bez wątpienia każda pracująca osoba spotkała się terminem nadgodzin. Zgodnie z kodeksem pracy osoby , które mają podpisaną umowę na cały etat powinny w ciągu dnia przepracować osiem godzin. Czasem jednak ten czas pracy ulega wydłużeniu, przez co wypracowywane są nadgodziny. Do obowiązków po stronie pracodawcy znajduje się zrekompensowanie ponad wymiarowego czasu pracy.

Nie zwlekaj - czytaj artykuł (https://dynamic-ht.com/PL-pl/czesci-zamienne/) o wątku, który tutaj omówiliśmy. Dużo szczegółów znajdziesz we wpisie ukrytym pod wskazanym linkiem.

Pracodawca może za te dodatkowe godziny poświęcone na pracę wypłacić wynagrodzenie, może też postanowić udzielić wolne za nadgodziny - dodatkowe czytanie.

Aktualnie znaczna część pracodawców decyduje się na wariant drugi. Wolne za nadgodziny jest zwyczajnie dla pracodawcy wyjściem bardziej korzystnym. Każdy pracownik za wykonywaną przez siebie pracę powinien otrzymywać wynagrodzenie. I w tym miejscu pojawiają się dwa określenia: płaca brutto i płaca netto. Czego dotyczą różnice między nimi? Otóż płaca brutto przeczytaj szczegóły obejmuje całe wynagrodzenie, które ustalił nam pracodawca, zanim będą od niego odliczone opłacane przez pracodawcę składki i podatki. Przedsiębiorcy mają prawo do ZUS odliczenia - odwiedź ten link. Wspomniane ZUS odliczenia umożliwiają odliczenie składek , które odprowadzane są do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od podatku dochodowego.
Każdy pracownik na pewno chciałby wiedzieć, jaka liczba dni wolnych przysługuje mu za pracę w nadgodzinach. Podczas jednego roku liczba godzin nadliczbowych nie może przekroczyć stu pięćdziesięciu godzin. Jak dużo dni wolnych należy się pracownikowi zależy od tego, ile nadgodzin przepracował w danym roku. Za każdą przepracowaną nadgodzinę pracownik ma prawo do jednej godziny wolnego. Jeżeli więc pracownik przepracował osiem godzin więcej przysługuje mu prawo do ośmiu wolnych godzin. Pracodawcy najczęściej przyznają pracownikom dni wolne za pracę w nadgodzinach, chociaż mogą za nie także zapłacić. To pierwsze rozwiązanie jest jednak dla nich korzystniejsze, dlatego decydują się na nie chętniej. Kodeks pracy daje tutaj bowiem dowolność, pracodawca może, ale nie musi zapłacić za nadgodziny. Może oddać pracownikowi wolne. I tak zazwyczaj postępuje najwięcej pracodawców. Faktem jest, że wielu pracowników wolałoby jednak wynagrodzenie.