Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Jakie drzewo może palić się także wtedy, jeżeli jest mokre, a które jest niepalne?

Różnego rodzaju rodzaje drewna albo surowców drewnopodobnych stosowane są nie tylko w przemyśle meblarskim, lecz i w budownictwie czy też szkutnictwie. Mają one odmienne cechy i to w zależności od nich posiadają wiele różnych zastosowań.


Dla przykładu drewno z takiego typu drzewa jak brzoza ma dobre właściwości mechaniczne oraz jest łatwe w obrabianiu na tokarce.


Drzewo to pali się nawet wtedy, kiedy jest mokre. Wykorzystuje się je w przemyśle papierniczym czy w meblarstwie. Jest ono ciężkie i średnio twarde. Buk zwyczajny natomiast jest niezwykle twardy i spoisty. Jest często wykorzystywany w technice czy w meblarstwie. Znakomicie nadaje się do produkcji parkietów, na sklejki czy na płyty wiórowe. Wytwarza się z niego części maszyn czy beczki lub skrzynki narzędziowe. Drzewo dębu jest relatywnie ciężkie i twarde. Ma szerokie wykorzystanie w stolarce wewnętrznej czy też w meblarstwie. Przez wzgląd na swoją dużą odporność na ścieranie, jest zazwyczaj stosowane do produkcji klepek podłogowych. Produkty wyprodukowane z dębu z upływem czasu ciemnieją. Niestety w zimniejszych temperaturach takie drzewo posiada skłonności do pękania.
Dzieci w baseniku ogrodowym
Source: Materiały Hobbart.org


Leżak
Author: Wicker Paradise
Source: http://www.flickr.com


Drewno pochodzące z drzewa jesionu jest z kolei twarde i gibkie. Stosuje się je w lutnictwie oraz w meblarstwie. Ciemny jesion jest bardziej odporny oraz bardziej twardy niż dąb. Jesion występuje w aż 16 odmianach. Im jest ono ciemniejsze, tym bardziej jest twarde. Drewno sosnowe jest bardzo miękkie oraz łatwe w obróbce. Posiada ono dobrą wytrzymałość mechaniczną. Jest ogólnie wykorzystywane w stolarstwie czy do tworzenia sklejki lub papieru. Takie drewno jest dobre na okleiny wewnętrzne czy też do stolarki drzwiowej.


Z tego drewna produkuje się także meble czy posadzki. Bardzo interesującym gatunkiem drewna jest całkowicie ogniotrwała tropikalna garapa, jaką stosuje się do budowy z niej posadzek na tarasy.