Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Krótka charakterystyka paru sposobów i metod na wykonanie ogrodowych murków.

W ogrodach jednym z ważniejszych elementów są najróżniejsze murki. Wykorzystuje się je w różnych miejscach, na przykład do odgrodzenia czy podzielenia jakiejś części działki albo dla zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu.
Można jednak przy okazji wykonać z nich bardzo interesujący element zdobniczy, komponujący się ładnie z resztą wyposażenia, trzeba tylko umiejętnie je zbudować. Murki można robić z kilku rozmaitych materiałów, z jakich każdy będzie miał trochę inne właściwości, a przede wszystkim wygląd. Dużą popularnością cieszą się na przykład murki zrobione z cegieł. Są one łatwe do budowania, prezentują się efektownie, a poza tym cechują się dużym poziomem wytrzymałości na czynniki atmosferyczne. Jeżeli wykorzysta się do budowy cegły, sprawdź moje źródło to można mieć pewność, że taki murek bez problemów będzie mógł wytrzymać kilkadziesiąt lat użytkowania. W związku z tym że cegły jako naturalny materiał mogą po jakimś czasie zmieniać swoją kolorystykę, to podczas projektowania murku do swojego ogrodu należy o tym pamiętać.


palisada betonowa
Author: Nacho
Source: http://www.flickr.com


Wiele osób zamiast cegieł wybiera kamienie. Układa się je w podobny sposób jak cegły, to znaczy jeden na drugim i zespala zaprawą wapienną lub cementową. W przypadku tego typu murków istotny jest odpowiedniej grubości fundament, jaki przez wiele lat będzie musiał wytrzymać wagę całej konstrukcji. Trochę odmienna technika stawiania jest w przypadku palisad, jakie również zdobywają coraz większą popularność w ogrodach.

Warty zainteresowania artykuł, prawda? Skoro tak myślisz, to poza tym zobacz treść w serwisie, którą też bez wątpienia uznasz za pożyteczną.

Najczęściej spotykana palisada betonowa zobacz ma postać okrągłych słupków o odpowiedniej długości, jakie są wkopywane w ziemię. Słupki takie wytwarzane są z mocnego betonu, a ich dużym plusem jest możliwość zabarwienia na różne kolory. Dzięki temu można zrobić palisady w ciekawych kolorystycznych zestawieniach, doskonale komponujących się z resztą ogrodowego wyposażenia.
Słupki oferowane są w różnych długościach, przez co możliwości ich wykorzystania są dość szerokie. Przy ich wybieraniu trzeba pamiętać o tym, że spora ich część powinna być wkopana w ziemię, gdyż tylko wtedy cała konstrukcja będzie miała odpowiednią wytrzymałość.