Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

W jaki sposób rosną korzenie i jakie odróżniamy ich rodzaje?

Konstrukcja trawy jest arcydziełem. Długa w stosunku do średnicy, na jej końcu umieszczony jest ciężki kłos. Smagana wiatrem wygina się, lecz się nie łamie dzięki budowie tkanek i ich rozmieszczeniu strategicznym na obwodzie łodygi.
Rośliny rosną przez całe ich życie. Za ich wzrost odpowiedzialne są tkanki twórcze, które zbudowane są z niewielkich komórek o cienkich ścianach oraz dość dużych jądrach komórkowych. Te komórki posiadają niezdrewniałe ściany i małą objętość, dlatego też zdolne są do ciągłych podziałów. Jest to organ roślinny, który dostarcza roślinom sole mineralne oraz wodę i przytwierdza rośliny do podłoża. U roślin wieloletnich pełnić może funkcję organu spichrzowego w wyniku przystosowania do środowiskowych warunków korzeni poszczególnych gromad ekologicznych roślin.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Zatem czytaj to chryzantemy ceny, co chcesz na nowej stronie, którą z radością dla Ciebie stworzyliśmy.

Mogłyby pełnić dodatkowe role. Modele korzeni ukryte są w ryzodermie, która tworzy włośniki zwiększające ponadto jej nawierzchnię. Stanowi ona chłonny układ, który bierze wodę oraz sole mineralne.


kwiaty
Author: Raquel Gálvez
Source: http://www.flickr.com


Korzeń spotkać można prawie u wszelkich roślin naczyniowych i jest nieobecny jedynie u posiadających chwytniki psylotowe oraz niektórych roślin, u jakich zanik korzenia nastąpił wtórnie. Rośliny są zakorzenione zazwyczaj w ziemi. Epifity wykształcają powietrzne korzenie, hydrofity zanurzone korzenie. Przez wzgląd na sposób tworzenia się możemy wyróżnić korzenie pierwotne, które rozrastają się ze związków korzenia zarodkowego, korzenie boczne, które pojawiają się jako odgałęzienia głównego korzenia w strefie ich wtórnej odbudowy oraz korzenie przybyszowe, które pojawiają się zazwyczaj w części pędu rośliny, a korzenie generują bardzo silnie rozczłonkowany układ penetrujący podłoże, który nazywany jest systemem korzeniowym. Stanowi on biegun dolny osiowych organizmów roślinnych, u których biegun górny to pęd. Korzenie w odróżnieniu od pędu nie wytwarzają liści oraz przeważnie rosną w dół.
Najczęściej są niezielone, ale co poniektóre korzenie powietrzne mogłyby także zawierać chlorofil. Przeciętny korzeń jest otoczony epidermą zatem skórką. Zwans ona jest także ryzodermą albo epiblemą.