Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/lasy-wroclaw.pl/includes/menu.inc).

Na co powinno się patrzeć decydując się na lampy ogrodowe, aby pozyskać interesujący klimat?

Mało kto wie, że wieszanie domowego żyrandola w altanie jest złym pomysłem. Taka lampa może nie ziścić indywidualnych wymagań oraz przede wszystkim może tworzyć realne niebezpieczeństwo pożarowe. Normalne lampki nocne ewentualnie świąteczne także mogą być niewystarczające. Toteż w pierwszym rzędzie należy czytać znaki na obudowach.


lampa ogrodowa solarna
Author: Bekathwia
Source: http://www.flickr.com/photos/bekathwia/755886448/
Niezależnie od tego, gdzie oświetlenie zewnętrzne zostało zrobione powinno mieć znak bezpieczeństwa "B". Oznacza to, że wyrób ziszcza krajowe normy a "CE" jest symbolem mówiącym, że oświetlenie ogrodowe spełnia normy UE. Dla wszelkiego typu opraw, kloszy, itp., zasadniczy będzie znak "IP", który świadczy o stopniu ochrony źródła światła przez obudowę i jest złożony z dwóch liczb. Pierwsza świadczy o zabezpieczeniu przed ciałami stałymi, przykładowo: kurz, pył. Z kolei druga liczba świadczy o ochronie przed cieczami.

Decydując się na oświetlenie zewnętrzne winno się mieć na uwadze, gdzie zostanie ono zawieszone. Lampa umieszczana pod dachem, przykładowo. w przydomowej altance powinna mieć stopień ochrony na poziomie IP 21. Oświetlenie ogrodowe stojące jak też słupki kesbet słupki parkingowe bez zadaszenia winny mieć stopień ochrony na poziomie IP 44. Do oświetlenia oczka wodnego należy kupować lampy na poziomie IP 68. Kolejnym znaczącym parametrem jest klasa ochronności. Określa ona rodzaj zastosowanej w oświetleniu izolacji elektrycznej. Lampki nocne ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności zaś te przy oczkach wodnych III. Opłaci się ponadto kupować oświetlenie zasilane bezpieczniejszym napięciem, np: 12V bądź 24V. Bez zważania na świetne parametry nie winno się montować lamp w ryzykownych miejscach.


lampa ogrodowa
Author: Darius Huntly
Source: http://www.flickr.com
Przed zamontowaniem lampy w upatrzonym przez siebie miejscu warto popatrzeć czy posiada ono idealne odprowadzenie wody. Warto upewnić się, czy po ulewnych deszczach pojawiają się tam kałuże. Pomimo że obudowy lamp ogrodowych posiadają dobrze zabezpieczone okablowanie, z czasem zabezpieczenia te słabną i mogą stać się źródłem uszkodzeń lub trawy do cienia różnych niebezpiecznych wydarzeń. Lampa postawiona w wodzie po ulewach może tworzyć zagrożenie. Z całą pewnością jej żywotność stanie się sporo krótsza. Warto więc wybierać specjalne obszary dla oświetlenia ogrodowego o dobrych technicznych parametrach.