W jaki sposób uprawiać chryzantemy?

Chryzantema to niezapomniana, często hodowana roślina ozdobna o niezapomnianych kulistych kwiatostanach. Jej płatki mogą przybrać różne barwy – od złotej przez czerwień i purpurę po białe, różowe i pomarańczowe.
Nazwa chryzantemy pochodzi od greckiego słowa chryzos, oznaczającego „złoto.”. Niespotykanie uznana w Azji, pojawia się nawet w herbie cesarzy Japonii, tam też uważano, że rosa znaleziona na jej kwiatach zapewnia wspaniałe zdrowie. W wielu krajach azjatyckich ofiarowanie szkarłatnej lub złotej chryzantemy jest znakiem miłości, białe zaś są symbolem prawdomówności. W Polsce rozkwita zwykle jesienią, od połowy sierpnia do października.Chryzantemy
Author: http://www.flickr.com
Source: http://www.flickr.com
W Polsce uprawa chryzantem jest średnio wymagająca pod względem włożonego wysiłku. Chryzantemy cięte właściwie wyhodowane odwdzięczają się jedynym w swoim rodzaju kolorem, zaś cięte długo zachowują trwałość. W tej chwili uprawia się ją nie tylko na Święto Zmarłych, ale jako rodzaj kwiatów zdobiących ogród lub taras. Chryzantema to roślina przede wszystkim doniczkowo-szklarniowa, ale są i odmiany, które można posadzić w gruncie w ogrodzie.

Najlepiej, by wyrastały w miejscu jasnym, ale nie nadmiernie mocno nasłonecznionym. Aby je wyhodować, najbezpieczniej zakupić gotowe wysokiej jakości sadzonki chryzantem. Powinno się je posadzić wiosną lub latem, obowiązkowo używając nawożonej gleby – można użyć zarówno kompostu, jak i sztucznego. Konsystencja nawozu powinna być najlepiej płynna.

Chryzantemy doniczkowe
Author: Verity Cridland
Source: http://www.flickr.com
Gdy używamy nawozów sztucznych, ważne jest ich opóźnienie lub stopniowe rozłożenie, ponieważ nadmiar może opóźnić rozwój. Kolejną istotną czynnością jest tzw. uszczykiwanie, czyli usuwanie niezdrewniałych gałązek tak, by zostało pod tym miejscem ok. 7 liści. Należy to zrobić trzy razy w ciągu uprawy roślin. Następne przydatne zabiegi pielęgnacyjne to podcięcie pędów o 2/3 podczas zimowania oraz uważne nawożenie, ponieważ rośliny czerpią niemało składników mineralnych. Ziemia musi być spulchniona i mieć pH między 5,2 a 7,5.

Podczas zimowania cudownym pomysłem jest przykrycie chryzantem gałązkami świerkowym lub torfem, ale w żadnym razie liśćmi z powodu podatności tych roślin na wilgoć. Można zakupić również gatunki odporne na mróz, np. złocień ogrodowy, odmianę Beatrice lub chryzantemę skandynawską – są one bardziej długowieczne i bez trudu można je uprawiać jako rośliny wieloletnie. Po przezimowaniu dobrze jest zanieść rośliny do ciepłego, dobrze oświetlonego miejsca. Trzeba pamiętać, że chryzantemy są wysoce podatne na mszyce i grzyby, dlatego ich właściwe naświetlenie jest bardzo ważne w tym okresie. W razie wystąpienia mszyc lub mączniaka prawdziwego, należy opryskać odpowiednim środkiem owadobójczym i zrobić to jeszcze co najmniej dwa razy.

Chryzantema zwykle ma wysokość ok. 30 cm, ale są przypadki, kiedy może osiągnąć nawet 1 metr ( sklep chryzantemy.plsklep